Trükközések a fénymásoló papírok világában

Ma Magyarországon rengeteg-féle fénymásolópapír van forgalomban.

Statisztikák szerint a vásárlók 90%-a “C” kategóriás papírt vásárol, a maradék 10%-on osztozik a két másik (“A” és “B”) minőség.

A vásárlók azonban sokszor nem is tudják, hogy mi az, amit megvásárolnak, azaz valójában milyen minőségű és mennyiségű papírt rejt a csomagolás, amiért fizettek. 

A magyar piacon elérhető számtalan terméket alaposan megnézve, illetve forgalmazóként szerzett tapasztalataink alapján is sajnos azt kell mondanunk, hogy a csomagolások sok esetben “mindent elbírnak”, vagyis a csomagtartalom és a csomagoláson szereplő adatok sokszor jelentősen eltérnek. Ezzel kapcsolatban szeretnénk most néhány tapasztalatot megosztani.

400 lapos csomagolás 20-25 lap mínusszal

Amikor először gyártattunk 400 lap / csomag (80 g papírsúlyú) terméket Európában, ez a csomagolás már nem volt ismeretlen. Épp ezért nem is gondoltuk volna, hogy két nem várt nehézséggel is meg kellett küzdenünk: 

  • valóban 80 grammos papírból készüljön el a termék
  • ÉS a 400 lapos csomagolásban valóban 400 lap kerüljön

Olyan természetességgel kérdezték meg tőlünk, hogy akkor 375 vagy 380 lapot tartalmazzon a csomag, mintha az egy bevett és elfogadható gyakorlat lenne, hogy mást írunk a csomagra és mást gyártunk bele. Természetesen ragaszkodtunk ahhoz,  hogy a 400 lapos csomagolásban 400 lapot kérünk, vagyis mindenképpen ennek megfelelően állítsák be a gépeiket. Kikötöttük, hogy ha ennél kevesebbet számolnak a minőségellenőrök, akkor nem vesszük át a terméket. 

“Noname” csomagolás vagy nem valódi márka

Sokszor előfordul, hogy amikor egy gyártás nem úgy sikerült, mint azt a gyártó szerette volna, nem újrahasznosítja az így keletkező mennyiségeket, hanem ismeretlen márkanév alatt az a termék megjelenik a magyar piacon. Belegondolni sem érdemes, hogy „noname” csomagolásba tett termék vajon milyen papír valójában, a tartalom mennyire van köszönőviszonyban a csomagolás adataival. 

Több, mint 5 éve gyártatunk fénymásoló papírt európai gyárban és a Távol-Keleten is. Már mi is megéltük azt, hogy olyan megkeresést kaptunk, hogy nem gyártatnánk-e a saját termékünket ismert magyar márka csomagolásában. Teljességgel kizárt!

Találkoztunk olyan visszajelzéssel is, hogy egy Magyarországon is ismert márka esetében mintha bizonyos szállítmányok minőségével gond lett volna.  Nem kizárható, hogy azt nem is a termék tulajdonosa gyárthatta, és lehetséges, hogy neki fogalma sem volt erről, a termék megtévesztésig hasonlított az eredetire. Csak épp nem „A” hanem „C” kategóriás terméket rejtett.

Papírsúly-probléma

Amikor a Távol- Keleten az első konténereinket gyártattuk, majdnem belefutottunk abba a hibába, hogy teljesen mást rendeltünk meg és fizettünk ki, mint amit nekünk adni szerettek volna. Fixáltuk az adott minőségi paraméterek ismeretében, hogy szeretnénk egy konténer „B” minőséggel ellátott papírt vásárolni, mely ugyebár 80 gramm papírsúllyal kell, hogy rendelkezzen. Hiába hangsúlyoztuk, hogy sem 70 gr, sem 75 gr papír nem jöhet számításba, csak a minőségellenőrzés ténye mentett meg minket attól, hogy rosszabb minőséget kapjunk, mint amit kértünk. Az onnan érkező papírok zöme ugyanis nem több mint 75 grammos papír. Nagyon ritka az, hogy amikor 80 grammos terméket rendel meg a vásárló, azt is kapja valójában. 

A honlapunkon jelenleg vásárolható G-COPY Paper „B” papír is „ A” kategóriás termék. A gyártó próbált picit trükközni, hogy nem abból a papírból gyárt, amire szerződött. Amikor megtudta, hogy baj lesz, mert minőségellenőrzés veszi át a gyártott terméket, azonnal jelezte, hogy a megbeszélt időre a termékünk nem fog elkészülni. És 3 héttel későbbi időpontban a minőségellenőrzés jelezte, hogy nem azokkal az értékekkel rendelkezik a termék, amiket mi előre elküldtünk nekik, hogy azt ellenőrizni kötelesek. 

Az ellenőrzést végző személyek nem tudják, hogy ha az általuk mért érték eltér az elvárttól, akkor az jobb terméket jelent-e, vagy minőségileg rosszabbat, ők azt jelzik, hogy eltérés van. Azonnal kitették hibára a jelentésükben, jelezve az értéket is, hogy mit mértek. Mi tudtuk, hogy ez mit jelent: jobb papírt kaptunk, mint amire szerződtünk. A jegyzőkönyv megtalálható honlapunkon

Hogyan érdemes vásárolni?

Úgy gondoljuk, két módon lehet egy vásárló biztos abban, hogy mit vásárol. Ha minden gyártásról minőségellenőrzési jegyzőkönyvet lát, vagy ha olyan terméket vásárol, ahol a gyártó saját márkáját építve védi a termékét.