POS terminál szalag méretek
Amióta minden, pénztárgépet üzemeltető cégnek és vállalkozásnak POS terminállal (azaz bankkártya terminállal) is biztosítania kell a partnerei, vevői számára a fizetés lehetőségét, már nem kérdéses, hogy egy vállalkozás akar-e ilyen eszközt üzemeltetni. Adódik viszont rögtön a kérdés, hogy pontosan milyen szalagot lehet ezen készülékekbe tenni, milyen adatokra figyeljünk a szalag beszerzésekor. Írásunk ebben ad segítséget, eligazodást.
Sok típusa létezik a POS termináloknak, de abban megegyeznek, hogy szinte mind (legalábbis a típusok 95%-a) hőpapíron adja ki a szükséges bizonylatot. Az egyes hőpapír szalag-típusok több olyan paraméterrel is rendelkeznek, melyeket szükséges figyelembe venni.
Legfontosabb paraméterek a megfelelő hőpapír kiválasztásához
1.) Szélesség
Jellemzően mm-ben megadott adatról van szó. Közös a POS terminálokban, hogy 57 mm széles papírok azok, amelyekre bizonylatot képesek nyomtatni.
Jó tudni, hogy ennek az értéknek +- 1mm tűrése van, tehát ha megmérjük az 57 mm-es szalag szélességét, és 56 mm és 58 mm közötti értéket látunk, az tökéletesen megfelelő.
A teljes kedvéért fontos megjegyezni, hogy nem minden, forgalomban lévő hőpapír 57 mm-es szélességű, ezért is fontos vásárláskor figyelemmel lenni. Léteznek ennél szélesebb, illetve keskenyebb tekercsek is. A széles szalagok (pl. 80 mm-es) fizikailag nem férnek el a terminálban, a keskenyek (pl. a 37 mm-es, bizonyos pénztárgép típusokba való hőpapírok) pedig nem alkalmasak arra, hogy a bizonylatokon minden szükséges adat látható legyen.
2.) Tekercs-átmérő
Szintén mm-ben jelölt adatról van szó. Ez az az érték, amit akkor kapunk, ha a teljes tekercset átmérőjét - a közepén lévő csévével (core) együtt - megmérjük. Ez az adat POS terminál szalagok esetében 25 mm-től 40 mm-ig terjedhet.
Ebből és az előző pontban leírtakból következik, hogy minden olyan 57 mm szélességű szalag alkalmas POS terminálba, aminek a maximális átmérője nem haladja meg a 40 mm-t.
3.) Papírsúly
Ezt az értéket gramm-ban szokás jelölni. Bankkártya terminálban egyaránt használható 48 grammos papírból készült tekercs és 55 grammos papírból készült tekercs is.
4.) A core méretei
A core a tekercs közepén lévő - általában műanyag - tengelyt (cséve) jelenti, melyre a szalag fel van tekerve. Ennek van belső és külső átmérője is.
Nem minden gyártó és forgalmazó jelöli, de hasznosak ezek az adatok is, hiszen nagyobb átmérővel rendelkező tengely esetén kevesebb a készülékben elhelyezhető papír mennyisége, mivel a nagyobb tengely eleve több helyet vesz el a hasznos térből.
5.) A szalag hossza
Ezt az értékek méterben szokás feltüntetni a csomagoláson. A szalag hossza értelemszerűen arra utal, hogy a termék mennyi bizonylat nyomtatására lesz majd elegendő, vagyis feltételezhetően mennyi ideig tart ki. Példának okáért egy 19 m-es szalag jóval több bizonylat kiadására alkalmas, mint egy 4.8 m-es hosszúságú terminálszalag.
Egy példa a csomagolási címkén feltüntetett adatok értelmezésére
A fentiek fényében, nézzük csak meg, hogy ha egy terméken a következő jelöléseket látjuk, az mit is jelent.
Felirat:
57*40mm (55 gr) 13-15mm core 16,3 méter
Jelentés:
A tekercs 57 mm széles, 40 mm átmérőjű, 55 gr papírsúlyú hőpapír szalagot tartalmaz, ahol a cséve belső átmérője 13 mm, külső átmérője 15 mm, és a papírszalag hossza 16,3 méter.
Ez a szalag méreteinél fogva alkalmas POS terminálban történő alkalmazásra.
***
Amikor POS termináljába hőpapírt keres, a fentiekben felsorolt adatokat mindig ellenőrizze a vásárláskor, megrendeléskor.
Legutóbbi bejegyzések
- A fénymásoló papírok főbb paraméterei
- Milyen szalagot tehetek POS terminálba?
- Milyen szalagot tehetek hőnyomtatóba?
- Milyen szalagot tehetek pénztárgépbe?
- Hőpapírok POS terminálba
- POS terminál szalag méretek
- Mit jelent a fénymásolópapíroknál az "A", "B" és "C" minőség?
- Mit jelent a hőpapíron a 57*40mm (55 gr) 13/15mm 16,3 m adatsor?
- Miért van jelentősége egy fénymásoló papír esetében a gramm súlynak?
- Néhány szó az EPR-ről