Mit jelent a hőpapíron a 57*40mm (55 gr) 13/15mm 16,3 m adatsor?

Amikor egy vásárló egy ilyen felirattal találkozik a hőpapír termék csomagolásán, hogy 57*40 mm (55 gr) 13/15 mm 16,3 méter, először is meglepődik, mert nem szokta meg azt, hogy valamennyi paraméter szerepel már a termék kartonján, majd magán a terméken is.

Legtöbbször csak annyi szerepel, hogy "57*40", anélkül, hogy pontosan tudni lehetne, hogy ez mit is jelent. Esetenként előfordul még, hogy mellétesznek egy ilyen értéket, hogy "12 mm". Nagyon kevés esetben fordul elő, hogy magának a terméknek a gramm súlyát is feltüntetnék a termék csomagolásán, illetve a szalag hosszúságát, annak tűrési értékével.

Vegyük sorra, hogy milyen érdekességek fordulnak elő ezen adatok során.


Mit jelent az 57 mm érték, ha ezt látom egy szalagon?

Az 57 mm mint első jelölő adat (vagy más esetben 37,5 mm, vagy 80 mm) a megvásárolt szalag szélességét jelöli. Ezekkel az adatokkal nem szokott probléma lenni, legtöbbször valós értékeket jelölnek. Tudni kell, hogy mindhárom esetben 1 mm eltérés lehetséges, ez a tűrési értéke a terméknek. Ettől még kiválóan használható lesz a megvásárolt termék, a rendeltetését is be tudja tölteni.

POS terminálokba egy féle szalag használható, aminek az első jelölő adata az 57 mm.

A legtöbb pénztárgép is ez a méretet használja, de léteznek olyan pénztárgépek is, melyek ennél lényegesen kisebb, 37,5 mm szalagokat használnak.

Hőnyomtatók esetében a maximális szélesség a 80 mm, de nagyon sok típus 57 mm szélességgel is kiválóan használható. Vannak olyan beléptető rendszerek is, amelyek hőnyomtatóval állítják elő a bizonylatot, és nem 80 mm szélességű szalagra, hanem 57 mm szélességű szalagra teszik ezt meg.


Mit jelent a 40 mm érték, ha ezt látom egy szalagon?

Ez az érték a szalag átmérőjét hivatott jelölni, vagyis azt, hogy a benne lévő csévével együtt mi a termékünk tényleges átmérője.

Amikor a termék második jelölő adatát nézzük, nagyon sokszor történik meg az, hogy teljesen más érték van a termékre írva és teljesen más annak valós paramétere. Nyilván kevés vásárló jár kezében digitális tolómérővel, amikor ilyen terméket kíván vásárolni. Épp ezt használják ki egyes gyártók, akkor, amikor a termékre ráírják ezt az értéket, de a termék valós értéke attól lényegesen eltér.

Fontos leszögezni, hogy is van egy tűréshatár, ami 1 mm. Tehát, ha valaki megméri a vásárolt termékét és 40 mm helyett csak 39 mm annak tényleges mérete, ott még semmi rosszra nem kell gyanakodnia. Mi, akik a magyar piacon gyártott termékeket megvizsgáltuk és megmértük, sajnos nagyon gyakran találkoztunk ettől lényegesen nagyobb eltérésekkel is. Nem ritka eset az, amikor egy 40 mm átmérőnek hirdetett termék valós átmérője 34-37 mm között van csupán. Ez nem a véletlen műve, sokkal inkább tudatos, a vásárlókat megkárosító eseménnyel állunk szemben. Ez ellen csak úgy tud bárki védekezni, ha olyan terméket vásárol, ahol minden egyes gyártást valaki, aki minőségbiztosítással foglalkozik, hitelesít. Nem azt mondja, hogy egyszer megvizsgáltam a termékét, hanem azt, hogy minden gyártást, minden, Magyarországon forgalomba kerülő terméket vizsgál és hitelesít. Aki megnézi a honlapunkat, láthatja, hogy minden Magyarországra érkező termékünket egy független nemzetközi cég megmért, és hitelesített. Tehát mondhat a gyártó bármit, vagy mi, akik ezt gyártatjuk, de ott egy harmadik - mindenkitől független - nemzetközi cég, aki ezt tanúsítja is.


Mit jelent az 55 gr érték, ha ezt látom egy szalagon?

Ha ilyen értékkel találkozunk egy terméken, az azt jelölné, hogy milyen gr/m2 súlyú papírból készült a termék. Sajnos csak nagyon kevés, Magyarországon gyártott és forgalmazott terméknél van ez az adat feltüntetve. Ennek is van tűrési értéke, jellemzően 2%.

Régen, amikor még nem hőpapírra készültek a bizonylatok, és nem jelentek meg az adatok azonnal a NAV rendszerében is, 2 példányos pénztárgépszalagok voltak forgalomban. Ezek jellemzően 55 grammos papírból készültek, ez biztosította azt, hogy a másolati példányon is ott lehessen a nyomat és meghatározott ideig látható is legyen.

Ma olyan világban élünk, amikor már csak 1 példányos nyomatok készülnek, és annak adatai valós időben felkerülnek a NAV szerverére. Mai napig van aki azt gondolja, hogy csak 55 grammos szalagon lesz szép és olvasható a nyomat. Pedig ez 48 grammos terméknél is kiváló minőséget fog adni. Jellemzően van 42 grammos papírból készült termék is a magyar piacon. Ott már lehetnek problémák azzal, hogy a szalag kunkorodik, nem lehet normálisan szakítani és a hátuljára nem lehet hosszában olvashatóan a kötelező adatokat elhelyezni. Mi 55 grammos és 48 grammos papírokra gyártatjuk a termékeinket.

Minél vékonyabb egy papír, adott átmérőnél annál több métert lehet elhelyezni rajta. Ha a leginkább elterjedt POS szalagot nézzük, akkor 57*40 mm annak mérete és 13-15 mm a core belső és külső mérete, amelyre a papírt tekercselték. 55 grammos papír esetén erre 16,3 méter tekercselhető fel, 48 grammos papír esetében pedig 19 méter. Aki saját felhasználásra vásárol szalagot, annak nyilván nem mindegy, hogy milyen gyakran kell azt a gépben cserélni, hányszor kell megvásárolni, és kifizetni a termék árában annak csomagolását vagy a középen lévő - leginkább műanyag - csévét.


Mit jelent a 13-15 mm érték, ha ezt látom egy szalagon?

Ez a két érték lenne a szalag közepén lévő cséve (core) belső és külső mérete. Ezek legtöbbször műanyagból, ritkábban papírból készülnek. Itt nincs, nem lehet eltérés, nincs tűrési értéke. Ha egy gyártó azt írja a termékére, hogy 13-15 mm, akkor a cséve belső értékének 13 mm-nek kell lennie, a külső értékének 15 mm-nek.

Miért fontos ennek ismerete? Mert legtöbbször egyáltalán nem szerepel ilyen érték a termékeken. Ha esetleg fel is tüntetnek valamit, akkor az rendszerint csak egyetlen szám: 12 mm. Ez a leginkább elterjedt jelölés, de nem tudja meg belőle a vásárló, hogy ez most azt jelentené, hogy 12 mm a belső vagy épp a külső mérete a csévének? Ha egy 40 mm átmérőjű termékről beszélünk, akkor bizony van jelentősége annak, hogy 12-40 mm közötti értékben, tehát 28 mm átmérőjű papírt vásárolunk vagy ennél kevesebbet.

12 mm külső átmérővel rendelkező cséve (core) már nem jellemző. Inkább arra szolgál, hogy elhitesse a vásárlóval, hogy amit most épp megvásárolt, azon nagyon-nagyon sok papír van. Ha megnézi a vásárló a megvásárolt termékét, láthatja- még ha megmérni nem is tudja - , hogy a benne lévő cséve ennél nagyobb. Tehát ez sem véletlen, amikor olyat értékkel találkozunk, ami nem a valóságot tükrözi. Talán még a 37,5 mm szélességgel rendelkező papíroknál elképzelhető lenne ez a méret. De 57,5 mm vagy annál nagyobb szélességnél már régen 13-15 mm vagy 14-17 mm átmérővel rendelkező cséve (core) az, amit használnak, vagy ennél is nagyobb méreteket.


Mit jelent a 16,3 méter érték, ha ezt látom egy szalagon?

Ez lenne egy tudatos vásárló szempontjából a legfontosabb érték, hogy mennyi papírt is vásároltam a termékkel, az mennyi bizonylat elkészítéséhez lesz elégséges. Ezt lenne hivatott jelölni ez az adat, már, ha fel lenne tüntetve a termékeken. A legtöbb esetben ilyennel nem fog találkozni a vásárló, ha pedig mégis, akkor a feltüntetett értékkel lesznek vagy lehetnek problémák. Ma azt a világot éljük, hogy mindenki és mindennel szeretné egy picit megtéveszteni a vásárlót. Nem ír a termékére értéket, mert tudja, hogy nem az az átmérője, mint amit feltüntetne. Ha a valós értéket tüntetné fel, akkor a versenyben alulmarad, ha meg azt az értéket, amit a terméknek tudnia kéne, de mégsem teljesíti, akkor azért elmarasztalhatják. A magyar piacot megnézve mi sajnos nem találtunk a valósággal azonos jelölést és méretet a termékeken.

Ennek az adatnak van egy nagyon sajátos tulajdonsága. Ha adott egy tekercs szélessége (mondjuk 57 mm), adott a papírvastagság, amit a terméken fel is tüntetünk (mondjuk 55 gr/m2), adott a cséve (core) külső átmérője (mondjuk 15 mm), szintén adott a szalagnak a külső átmérője (mondjuk 40mm) és teljesen becsületes valaki, akkor ezt a terméket is gyártatja le. Innentől már csak a matematikai ismereteink szükségesek, és meg lehet mondani, hogy adott paraméterek ismeretében pontosan mennyi méter papír tekercselhető fel. Nem lehet azért jelentős eltérés, mert az egyiket jobban a másikat kevésbé szorosan tekercselték fel. Namármost, senki nem fogja letekerni az általa megvásárolt szalagot, hogy lemérje a tényleges hosszt. Nem lesz olyan vásárló sem, aki annak átmérőjét megmérné, vagy épp a papír vastagságát meg tudná mérni. Csak úgy védekezhet bárki, hogy ne legyen megtévesztés áldozata, ha olyan terméket keres és vásárol, ahol ezek értékeit valaki független garantálja neki.

Minőségi tanúsítványainkról itt tájékozódhat.